<

"" etiketli sayfalar

Suriye Dostluk Derneği  - Ankara

URFA DA SURİYELERİN İŞGÜCÜ DURUMU ARAŞTIRILDI.

2016-12-29

URFA SURİYELERİN İŞGÜCÜ 

Diyarbakır Sosyal Kalkınma ve Geliştirme Derneği Başkanı Kadriye Esra
Aygün ise 2011 yılında Suriye'deki başlayan iç savaşın ardından
Suriyelilerin Türkiye'ye sığınmaya başladığını anımsattı. Türkiye'nin
Suriyelilere kucak açarak büyük destek sunduğunu vurgulayan Aygün,
"Hiç bir ülkenin gösteremeyeceği cesaretti gösterdik. Biz savaş
ortamında bombalardan kaçan, çıplak ayakkabı ile gelen yaklaşık 4
milyon insanı ülkemize aldık. Bu Avrupa'da bir çok ülkenin nüfusundan
fazla. Biz bunları doğru yönetmek zorundayız. Eğer biz bu 4 milyon
insanı yönetebilir isek ülkemiz için bir kazanım, bir renk olacak" dedi.
Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat ise özellikle eğitimli Suriyelilerin
Avrupa’ya gitmek yerine Türkiye’de kalıp ülkemiz adına katma değer
üretmelerini sağlamak adına aralarında doktor, mühendis, avukat gibi
meslek gruplarından sığınmacıların vatandaşlığa kabul edilmesi
yönünde çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi

Devamı
Suriye Dostluk Derneği  - Ankara

1071 KADIN GİRİŞİMCİ PROJESİ'NDE 64'NCÜ İŞ YERİ AÇILDI

2016-03-03

1071 KADIN GİRİŞİMCİ 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan "1071 Kadın Girişimci Projesi" sayesinde kendi iş yerinin patronu olan kadın sayısı 64'e ulaştı.

 

Keçiören Belediyesi, Keçiören TOGEM ve KOSGEB'in destek verdiği 1071 projesi ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Proje kapsamında girişimcilik eğitimi alan kadınlardan Hanife Yıldırım terzi dükkanı açarak kadın patronlar arasındaki yerini aldı. İş yerinin açılış törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak, Keçiören TOGEM Başkanı Dr. Ayten Aydın, Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Devamı
Suriye Dostluk Derneği  - Ankara

Bu analiz Türkiye’ye ışık tutacak!

2016-11-15

Bu analiz Türkiye’ye ışık tutacak! 

AYGÜN: “TÜRKİYE 3 MİLYON SURİYE’LİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Suriyelilerle yakın temasta çalışan bir dernek olduklarını söyleyen Diyarbakır Sosyal Kalkınma ve Geliştirme Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, savaştan sonra Türkiye genelinde 3 Milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmak durumunda kaldıklarını belirtti. Son iki yıldır Suriyelilere iş bulma, istihdam alanları yaratma, yeni şirket kuran Suriyelilere destek olma çabasında olduklarını kaydeden Esra Aydın, Suriyelilerin, ışıklarda mendil satan, dilenenlerden ibaret olmadığını, doktoru, öğretmeni, avukatı, işvereni, fabrikatörü olduğunu ifade etti. Aydın, “ Ancak medya dilenen, sokakta kalmak zorunda olan Suriyelileri gösteriyor. Tabi ki onlar da var. Ciddi bir savaş yaşadılar. Evlerini, işlerini kaybettiler. Kimliksiz kaldılar. Bu yüzden bu proje oluştu. Projenin doğma nedeni budur” diye konuştu. Yapılan analizin sonuçlarını merakla beklediklerini kaydeden Aygün, çıkacak sonuçların, sadece Diyarbakır ve Urfa’ya değil tüm Türkiye’ye ışık tutacağını vurguladı.

Devamı
Suriye Dostluk Derneği  - Ankara

'Bütün Ortadoğu'nun umudu Türkiye'dir'

2016-07-21

'Bütün Ortadoğu'nun umudu Türkiye'dir' 

Suriye Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün, Türkiye'nin Ortadoğu'nun umudu olduğu, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi nedeniyle Türk ve Müslüman aleminin büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Türkler; demokrasilerine, iradelerine sahip çıkarak gelecek nesillerine istikrarlı ve özgür bir ülke bırakacaklarını bir kere daha bütün kainata gösterdiler" dedi.

Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı’nda bir araya gelen Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları (STK), FETÖ darbe girişimine tepki gösterdi.

Suriyeli STK'larca hazırlanan ortak metni okuyan Suriye Dostluk Derneği Genel Başkanı Aygün, "Bütün Ortadoğu'nun umudu, Türkiye'dir. Türkiye devleti ve hükümetinin, FETÖ'nün gerçekleştirdiği darbe kalkışması nedeniyle Türk ve Müslüman alemi büyük üzüntü içindedir. Çünkü Türkiye başarılı ve güçlü bir devlettir. Ortadoğu'nun umudu Türkiye sıkıntılar yaşatıldı. Ancak Türkiye; Cumhurbaşkanı, basını ve tabii ki halkıyla dik durarak darbeyi püskürtmüş ve tüm dünyaya ve İslam alemine örnek oluşturmuştur" diye konuştu.

Aygün, darbe girişimi sırasında şehit olan herkese Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulunarak "Türk, Kürt, Arap ve mazlumların umudu Türkiye devletine güçlü yarınlar temenni ederiz" ifadelerini kullandı.

"Darbeye hayır" protestosuna, Suriye Dostluk Derneği'nin yanı sıra, Suriye Türkmen Meclisi, Suriye Ekonomik Forumu, Bayır-Bucak Derneği, Arap Akademisyenler Derneği, Suriye Türkmenler Kitlesi, RAI Stratejik Araştırma Derneği, Suriye Türkmenleri Gençlik Kolları, El İnsan Derneği, İş Adamları Derneği ve Suriye Türkleri Derneği destek verdi.

Devamı
KAYIP İŞGÜCÜ: SURİYELİLER!

KAYIP İŞGÜCÜ: SURİYELİLER!

2017-01-13

işgücü:kayıp Suriyeliler! 

Diyarbakır Sosyal Kalkınma Ve Geliştirme Derneği ve Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerini terk edip coğrafi ve etnik yakınlıktan dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin iş gücü piyasasına etkilerini, Diyarbakır-Şanlıurfa örneğinde saptamak için yapılan anket ve analiz çalışmasını Yenigün’e değerlendirdi. Yapılan çalışmalarla Diyarbakır ve Şanlıurfa’da kayıt dışı çalıştırılan Suriyelilerin oranının yüksekliği görüldüğüne işaret eden Aygün, ayrıca ankette elde edilen bu verilerle Suriyelilerin vasıfsız ve asgari ücret sağlayan işlerde çalıştıklarını ortaya çıkardığını söyledi.

Devamı