<

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Okulumuz açıldı

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Okulumuz açıldı

2016-12-23

ANKARA, (DHA)- BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Suriye Dostluk Derneği işbirliğinde yapılan ve ağırlıklı olarak Suriyeli öğrencilerin eğitim göreceği '15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meslek ve Dil Okulu" açıldı.

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocukların eğitimlerine devam etmeleri için Altındağ Battalgazi Mahallesi'nde yapılan okulun açılışına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) Onursal Başkanı Nevin Gökçek, Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Belediye bürokratları ve çok sayıda Suriyeli aile katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilaveti okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan Genel Sekreter Balcı, “Ankara'da 63 bini kayıtlı, toplam 80 binin üzerinde Suriyeli ve Türkmen aile bulunuyor" dedi. Suriye'de yaşanan savaşın yansıması olarak binlerce ailenin Türkiye'ye sığındığını ve bu nedenle tüm kurumlara büyük görevler düştüğünü belirten Balcı, "insani vazifelerimiz olarak; şehrimizde yaşayan bu insanların, başta barınma, gıda, yiyecek ve içecek olmak üzere her türlü ihtiyacını karşılamak üzere Büyükşehir Belediyesi olarak biz de çalışmalar yürütüyoruz. İşte bu okul da bu çalışmalardan bir tanesi. Bu okulun yapımında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara özellikle teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

TOPLUMA KAZANDIRMAK, BOYNUMUZUN BORCU

SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek de sığınmacıların yaşadığı mahalleleri sık sık ziyaret ettiğini ve çoğunun evlerine dönmek istediğine dikkat çekerek, "Onun için Rabbim bir an önce barışın sağlanıp, onların evlerine dönmesine, ülkelerine dönmelerini nasip etsin" dedi. Açılışı yapılan okuldan birkaç tane daha yapmak gerektiğini de ifade eden Nevin Gökçek, "Onları kötü emelli insanlar, kıskaçlar altına almışlar ve kötü yerlerde kullanıyorlar. Bu çocuklara aletleri, makineleri kullanmayı öğreterek topluma kazandırmak, boynumuzun borcu. Çünkü bunlar bize emanet. Hepimiz elimizden geldiği kadar bir şey yapmak zorundayız. Suriyeli, Afgan, Türkmen ve diğer Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı bölgelerde bu okulları çoğaltmamız lazım" dedi.

HEDEFİMİZ, YILDA BİN ÖĞRENCİ

Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün de dernek olarak çeşitli illerde geçici koruma statüsündeki Suriyelilere son 4 yıldır, önce Türkçe kursu, daha sonra da meslek eğitim kursları açtıklarını belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanımız ve değerli eşlerinin katkılarıyla, 5 derslikli 250 kapasiteli çok güzel bir okulumuz oldu. Burada dikiş-nakış, lojistik, cilt bakımı ve kuaförlük, bilgisayar ve dil kursları vereceğiz. Hedefimiz 'bir yılda bin öğrenci'. Öğrencilerimizin yüzde 70'i Suriyeli, yüzde 30'u da bu bölgede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız. Okulda, 15 yaş ve üzeri çocuklar ile aileleri, 3'er aylık dönemler halinde öğrenim görecek" dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Coşkun da sığınmacılarla ilgili projeler hakkında bilgi verdiler. Açılışı yapılan okullar sayesinde tüketici değil, üretici insan yetiştirmeyi amaçladıklarını vurguladılar. Konuşmalarında, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür ettiler.

SURİYELİ ZELAL'İN ŞİİRİ DUYGULANDIRDI

Nevin Gökçek'in konuşması sırasında, yanında bulunan Suriyeli minik Zelal, “Suriye'de Çocuk Olmakö isimli şiiri okuması, katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Açılış konuşmalarının ardından, Suriye Dostluk Derneği tarafından, katkıda bulunanlara plaket verildi.

Kurdele kesim törenden sonra da katılımcılar, okulu gezerek incelemelerde bulundu. Törende çocuklara Büyükşehir Belediyesi tarafından oyuncak ve hediyeler verilirken, soğuktan etkilenen katılımcılara, sıcak çorba ikram edildi.

.